top of page

FPGA Tabanlı Uygulama Geliştirme

FPGA (Field Programmable Gate Array) teknolojisi ilk olarak Xilinx firmasının kurucularından Ross Freeman tarafından 1985 yılında bulunmuştur. Daha sonraları teknolojisi çok hızlı gelişerek endüstrinin ihtiyaçlarına kritik çözümler üretmektedir.

 

FPGA yapı olarak programlanabilir yarı iletkenlerden oluşmaktadır. Bu da kullanıcıların paralel işlemleri çok rahat ve hızlı bir şekilde yapmasını sağlar. 

Yani diğer bir deyişle, programlamaya ve kapasiteye göre değişebilmekle beraber, aynı anda birçok işlem birbirden bağımsız bir şekilde gerçekleşebilmektedir. 

 

Mikrodenetleyicilere göre birçok üstünlüğü bulunmaktadır. Ancak FPGA programlama aşaması PIC, Atmel, vb. mikrodenetleyicileri programlamaya göre 

en başta çok daha zordur. FPGA programlamasında HDL (Hardware Description Language) kullanılmaktadır ki alışılmış C programlamasından çok farklıdır ve karışıktır. 

 

Partneri olduğumuz National Instruments firmasının ürünü olan LabVIEW FPGA Modülü ile artık FPGA programlamak daha kolay bir hale gelmektedir. Fakat uygulama geliştirmek için programlamanın yanında FPGA donanımı ile ilgili de bilgi ve tecrübe sahibi olmak gerekir. 

 

AnsoLab Elektronik olarak geçmişte FPGA tabanlı geliştirdiğimiz uygulamalardaki tecrübelerimizle müşterilerimizin Ar-Ge çalışmalarında ihtiyaç duydukları kontrol sistemi geliştirme, yüksek hızlı veri toplama, vb. alanlarda proje, teknik destek ve eğitim hizmeti vermekteyiz. 

You found me :)

bottom of page